• Historia szkoły

• Wiąg jest wsią należącą do gminy Świecie. Z zapisków opublikowanych w Księdze Jubileuszowej Świecia wynika, iż już w 1867 roku stał we wsi budynek przeznaczony na działalność oświatową.

Do połowy 1918 roku w budynku funkcjonowała typowa dla zaboru pruskiego szkoła o dwóch nauczycielach: Schultz i Gerke. Nauka odbywała się w języku niemieckim. W budynku znajdowały się mieszkania: na parterze dla kierownika i na strychu dla nauczyciela.

W 1918 roku zorganizowano w Wiągu czteroodziałową szkołę z dwoma nauczycielami, której kierownikiem został Władysław Bieliński, a nauczycielką Felicja Piątkowska. Pracowali w Wiągu do września 1939 roku, kiedy z powodu wojny nauka została przerwana. Jesienią 1940 roku administracja niemiecka uruchomiła w Wiągu szkołę z jednym nauczycielem. Uczęszczały do niej dzieci polskie i niemieckie. Nauka odbywała się w języku niemieckim, często zmieniali się nauczyciele. Pod koniec 1944 roku naukę w szkole przerwano. Opustoszały budynek szybko ulegał dewastacji.

Wiosną 1945 roku skierowani tu do pracy nauczyciele – Ignacy Mechliński i Helena Piotrowska – przy pomocy miejscowej ludności przygotowali szkołę do rozpoczęcia nauki 1 września 1945 roku. Pierwszym kierownikiem w powojennej szkole został Ignacy Mechliński, który pełnił obowiązki do 1953 roku. W roku szkolnym 1953/54 obowiązki kierownika pełniła Bronisława Krawcówna. Od 1 sierpnia 1954 roku na stanowisko kierownika powołano Anielę Leszczyńską, która obowiązki pełniła do 1970 roku.

W tym czasie szkoła była czterooddziałowa. Aby zapewnić wszystkim dzieciom uczęszczanie na pierwszą zmianę urządzono dwie dodatkowe izby lekcyjne. Wyż demograficzny i rosnący stopień organizacyjny szkoły zmuszały do poszukiwania nowych pomieszczeń. W 1956 roku jeszcze jedną izbę lekcyjną urządzono na poddaszu. Prócz tego na szkołę przeznaczono obiekt zajmowany dotąd przez Gromadzką Radę Narodową. Od tego czasu szkoła funkcjonowała w dwóch oddalonych od siebie o 300 metrów budynkach.

W roku szkolnym 1965/66 cykl nauki zostaje wydłużony do ośmiu lat. Przeciętnie do szkoły uczęszcza 150 uczniów, pracuje 8 nauczycieli. W 1970 roku obowiązki kierownika powierzono Barbarze Smoczyńskiej, a w 1971 kierownikiem zostaje Stanisław Kerner.

Po reformie administracji terenowej w 1975 roku i likwidacji powiatów powołano w Świeciu Zbiorczą Szkołę Gminną i podporządkowano jej jako filialną Szkołę Podstawową w Wiągu. Od września tegoż roku obowiązki kierownika przejęła Krystyna Boniek. W latach 1976 – 1983 w szkole obniżano lub podwyższana stopień organizacyjny jednak od roku szkolnego 1984/85 ponownie w Wiągu uruchomiono ośmioklasową szkołę podstawową zatrudniającą 8 nauczycieli. Szkoła dysponowała 7 izbami lekcyjnymi; spośród których 2 największe znajdowały się w budynku już od wielu lat zdaniem Sanepidu nieprzydatnym do użytku szkolnego.

W roku 1991 Gmina Świecie jako jedna z pierwszych gmin w kraju przejęła oświatę i w krótkim czasie projekt budowy nowej szkoły w Wiągu wszedł do planów inwestycyjnych. Wiosną 1991 roku rozpoczęto budowę, a już 10 listopada 1992 roku oddano pierwszą część obiektu, drugą powstałą na miejscu starego budynku szkolnego oddano 29 listopada 1993 roku. 17 czerwca 1995 roku oddano salę gimnastyczną – dzieci w Wiągu po raz pierwszy mogły ćwiczyć w komfortowych warunkach. Podkreślić należy, iż istnienie w Wiągu wspaniałej szkoły należy zawdzięczać nie tylko władzom Gminy, ale przede wszystkim sołtysowi – Zdzisławowi Plewa i ówczesnej dyrektorce szkoły – Krystynie Boniek. To ich starania spowodowały powstanie tego nowoczesnego obiektu.

W 2002 roku odbył się konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Wiągu. Wygrała go Mirosława Antoniewicz (nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu) , która była Dyrektorem  do 2017 roku.

Obcnie od 2017 roku  Dyrektorem tej placówki jest Pani Magdalena Zawadzińska.

W roku szkolnym 2002/2003 społeczność szkoły rozpoczęła starania o nadanie imienia szkole. W pierwszym etapie każdy uczeń, rodzic, pracownik szkoły miał prawo podać swoją kandydaturę. Spośród propozycji Rada Nadania Imienia Szkole wybrała 10 kandydatur. Odbyły się wybory i wyłoniono cztery kandydatury: Polscy Nobliści, Bronisław Malinowski, Jan Brzechwa i Święty Wojciech. Uczniowie dokładnie poznawali poszczególnych kandydatów, zaprezentowali ich mieszkańcom. W czerwcu 2003 roku odbyły się wybory patrona. Najwięcej głosów otrzymał Jan Brzechwa i to On jest patronem Szkoły Podstawowej w Wiągu. Uroczystość nadania imienia odbyła się 8 maja 2004 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia odbywa się Międzyszkolna Brzechwiada.